Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio firmy zaczynają mieć naprawdę duże problemy ze znalezieniem pewnych ludzi do pracy, aktualnie jest to blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje w wielu państwach, a nasz kraj jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to skutkiem kilku różnych przyczyn i z pewnością z takiego obrotu sprawy cieszą się pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają obecnie firmy z różnych branż, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również inżynierów oraz specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT cały czas jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak ogromnie duża i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie hotele i restauracje również nie mają prosto jeżeli zamierzają rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na różne stanowiska.
Obecnie coraz częściej można zobaczyć w licznych branżach rosnącą rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim będą zwiększone pensje.

Comments are closed.